Teaházat avattak Szentendrén a japán nagykövet jelenlétében

Teaházat avattak Szentendrén a japán nagykövet jelenlétében

Szentendre Japánkertje új elemmel bővült: egy teaházzal kiegészült teakerttel, amely szertartások helyszínéül is szolgálhat. Az új létesítményeket augusztus 30-án, a Japán Feszt keretében adták át, Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövetének jelenlétében. - olvasható a szentendre.hu-n.

Másfél évtizedes történet már Szentendrén a Japánkert létrehozása, gondozása és egyre szebbé, gazdagabbá alakítása. Augusztus 30-án az újabb elemekkel bővült kert és a mellette megújult zöld környezetet kapó Czóbel-szobor megünneplésén Szentendre városát Magyar Judit alpolgármester képviselte. Beszédében az alpolgármester felidézte, hogyan kezdődött 15 éve a kert története:

„A szentendrei Japánkert megálmodója Dani Zoltán japánkert építő, a Japánkert Magyarország Egyesület elnöke, akinek hitvallása szerint a kertművészet nem más, mint háromdimenziós festészet – Szentendre pedig a festők városa, így a természet és a művészet különös találkozását tapasztalhatják meg a kertbe látogató vendégek.

Ezzel a hitvallással kereste meg Dani Zoltán 2010-ben Szentendre Önkormányzatát, abból a célból, hogy a városban is létesüljön japánkert. Az önkormányzat nyitott volt a kérésre és 2011. szeptemberében határozatot hozott arról, hogy elviekben támogatja az elképzelést a Czóbel park közelében található ingatlanjainak üzembeadásával. Innen indult a szentendrei japánkert hivatalos története.

Ahogy az akkori tervben olvasható: a Japánkert szervező eleme a víz, a kert táplálására kiváló lehetőséget adott a közelben lévő forrás. A végleges együttműködési megállapodás aláírása 2013-ban érkezett el, ezután a kivitelezés közel három évig tartott, míg 2016. júniusában megnyílhatott ez az új közösségi hely. A kert jelentősebb pályázati forrás nélkül, Szentendre Város Önkormányzat támogatásával önerőből, a Japán Cégek Szövetsége által biztosított forrásból, valamint különböző szervezetek, magyar és japán magánszemélyek jelentős támogatása által valósult meg.

Az elmúlt közel egy évtizedben a szentendreiek megismerték és megszerették a Japánkertet, a város szövetébe illeszkedő kedvelt közösségi térré vált. Felsorolni is nehéz lenne, hogy hány magán esemény és közösségi rendezvény színhelye volt már.

2025 márciusában a képviselő-testület elé került egy újabb kérés, ami a kert teaházzal való bővítéséről és annak területi igényéről szólt. A testület egyhangúlag támogatta a kérést, így a kivitelezés után a mai napon átadhatjuk a Japánkert legújabb létesítményét – lehetőséget biztosítva az itt élőknek és az idelátogatóknak a japán tradíciók mélyebb megismerésére.”

Magyar Judit ismertette azt a szomszédos, szintén megújult parkrészt is, ahol a sétány mentén Szentendre testvérvárosainak fái állnak, szemben pedig Czóbel Béla szobra. A Czóbel-parknak ez a szeglete most almafákkal és cserjékkel gazdagodott.

„A teapavilon kiépítéshez szükséges ingatlanon áll Czóbel Béla szobra, a sétány és a testvérvárosi fák. Bár Szentendrének nincs japán testvérvárosa, a Japánkert elsőként valósította meg azt a törekvést, amit az önkormányzat a testvérvárosokkal közösen szeretne elérni, vagyis, hogy legyen egy darabka az adott országból fizikai valójában Szentendrén. Erre a kert, mint forma igazán alkalmas lenne. Az önkormányzat mindig is nyitott volt erre a projektre. A teapavilon kialakításával egy időben példaértékű együttműködés keretében, sok-sok munkával rendezték a Japánkerttel összeérő területet is, ahol a szobor mögé hét almafát és 130 tő madárbirset ültettünk közösen, Dani Zoltán tervei alapján a Városi Szolgáltató segítségével, önkormányzati finanszírozásban. A fák választása nem volt véletlen, hiszen Czóbel Béla képein többször is visszaköszön az almafa motívuma.”

Az alpolgármester köszönetet mondott mindenkinek, akik munkája és kitartása nélkül nem valósulhatott volna meg a kert és szobor környezetének megszépítése. Kiemelte Dani Zoltánt, aki mert nagyot álmodni és ezt az álmot minden nehézség ellenére megvalósítani.

 

Forrás: szentendre.hu

Kép: szentendre.hu