1946. február 22-én Budakalász lakosságának harmadát fosztották meg alapvető jogaitól és telepítették ki a szétbombázott Németországba, olvasható a város hivatalos weboldalán. Hagyományosan az ehhez a naphoz legközelebb eső vasárnap emlékezünk a több mint ezer marhavagonokba zsúfolt kalászi sváb polgártársunkra. Tegnap a Szent Kereszt Felmagasztalása Templomban gyűltek össze az emlékezők, majd innen közösen sétáltak a Budakalász HÉV állomáson 1996-ban felállított emlékműhöz.
A templomban Varga Zoltán plébános atya imája és a Lustige Schwaben kórus meghallgatása után a kitelepítési emlékműnél folytatódott a megemlékezés. Illésné Zieba Mariann, a Budakalászi Német Nemzetiségi Egyesület vezetője felidézte, hogy 79 évvel ezelőtt több mint ezer kalászi svábot kényszerítettek a marhavagonokba és űztek el a bizonytalanságba. A magukat magyarnak, de német anyanyelvűnek valló családtagjainkat, rokonainkat, barátainkat.
Forián-Szabó Gergely beszédében kiemelte, hogy a több mint 220 ezer németajkú magyar honfitársunk kitelepítése nem a háborúban győztes nagyhatalmak ránk erőltetett elvárása, hanem az akkori magyar kormány szégyenletes döntése volt. Kiemelte: a tragikus események idején olyan hősök is voltak Kalászon, mint Makk Ferenc plébános, aki az elesettek és üldözöttek melletti bátor kiállásával mindenkinek példát mutatott. Nekünk a megemlékezés felelőssége jutott. Az emlékeket pedig azért kell ápolni, hogy hasonló gyalázatos cselekedet ne történhessen meg – fogalmazott a polgármester.
Kutas Gábor, a budakalászi Német Nemzetiségi Önkormányzat vezetője felelevenítette a történteket, megemlékezett a 79 éve a magyar himnuszt eljátszó zenészekről is, akiknek egy része az előadás után beszállt a marhavagonokba. Pető-Wagner Ildikó Dubai Lajos Emlékezés című versét szavalta el, majd Budakalász Város, a Német Nemzetiségi Önkormányzat, a Szerb Nemzetiségi Önkormányzat és a Német Nemzetiségi Egyesület vezetői koszorúzták meg a Gerstenkorn Béla által készített Kitelepítési emlékművet. Az összegyűltek egy-egy szál fehér szegfűvel emlékeztek a 79 évvel ezelőtti tragikus eseményekre.
A megemlékezés a Schieszl Vendéglőben ért véget, ahol a résztvevők felelevenítették a múlt emlékeit és közösen nézték meg a kitelepítés 50. évfordulójára készült dokumentumfilmet. Ennek részletét 2006-ban az Emberek és történetek a Kárpát-medencében címmel sugárzott nemzetiségi műsorban a Magyar Televízió ismét leadta.
Forrás: budakalasz.hu
Kép forrása: budakalasz.hu