Egészségügyi helyzet Magyarországon – szakmai kerekasztal beszélgetés dr. Takács Péter egészségügyi államtitkárral

Egészségügyi helyzet Magyarországon – szakmai kerekasztal beszélgetés dr. Takács Péter egészségügyi államtitkárral

Rendkívüli beszélgetésre került sor hétfőn este a Régi Művésztelepen, ahol dr. Takács Péter egészségügyi államtitkárt a magyar egészségügy eredményeiről, fejlesztéseiről kérdezte Benes Edvárd, a Szentendre Barátai Egyesület elnöke.

Az egészségügyi helyzet megítélése nemcsak Magyarországon, hanem világszerte számos országban összetett és ellentmondásos. Miközben egyes területeken kiemelkedő eredmények tapasztalhatók, még mindig jelentős fejlesztésekre van szükség. Az államtitkár szerint „az egészségügy minden országban az a terület, ahol a világ összes pénzét el lehetne költeni, de a pénz önmagában nem biztos, hogy elég ahhoz, hogy a betegek elégedettségét fokozzuk. A rendelkezésre álló erőforrások optimalizált felhasználása az első cél. A magyar egészségügyi rendszer erősen kórházcentrikus, ehelyett fontos feladat lenne az alapellátásra, a járóbeteg szakellátásra és a prevencióra fordítani a hangsúlyt.”   

Azok számára, akik műtétre várnak, a várólisták hossza és a várakozási idő jelenti a legfontosabb és legégetőbb kérdést. A betegek számára ez nem csupán egy adminisztratív adat, hanem az egészségügyi ellátáshoz való mielőbbi hozzáférés és a gyógyulás reményének kulcsa.

Az államtitkár kifejtette, hogy a várólisták problémáját érdemes nemzetközi kitekintésben szemlélni. „A műtétek tekintetében – a térd protézis műtétet leszámítva - nem állunk rosszul, mindenhol az OSID országok első harmadába tartozunk. Míg egy csípőprotézis műtétre átlagosan Norvégiában 129 napot kell várni, addig ez az adat Magyarországon 116 nap.” -

Az egészségügy egyik kiemelt kérdése volt az ápolók és orvosok közötti bérfeszültség, amely komoly szakmai és társadalmi kihívásokat vet fel. Az államtitkár azonban hangsúlyozta, hogy ezen a téren már megtörténtek a változások a bérkülönbségek csökkentése érdekében, amely a rendszer hosszú távú stabilitása szempontjából is alapvető fontosságú.

Végezetül a szociális szféra kérdéseiről is érdeklődtünk az államtitkártól, hiszen a megelőzés és a mentális egészség fejlesztése jelentős hatást gyakorol a társadalom egészének jólétére. Az államtitkár rámutatott, hogy ezek a területek nem tartoznak közvetlenül az ő hatáskörébe, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy a nemzetgazdaság teljesítőképessége lehetővé teszi a kormány számára, hogy belátható időn belül a szociális szférában is megfelelő mértékű béremelést hajtsanak végre.

Fotó forrása: facebook.com/egeszsegugyi.allamtitkar

Címkék: