Szentendre és Budakalász lakosait, egészségügyi szakembereit is érintik a Sürgősségi Alapellátási Orvosi Ügyelet Pest Vármegyében várható változtatásai. A témáról Razsovitz Gábor, az Országos Mentőszolgálat Közép-magyarországi Régiójának ügyeleti vezető mentőtisztje tartott előadást, tegnap, Pilisborosjenőn. A beszédet követően a jelenlevők feltehették kérdéseiket, megoszthatták gondolataikat, tapasztalataikat.
Az ügyeleti koncepció két alappilléren nyugszik; az egyik a háziorvosi ellátás, a másik pedig a sürgősségi ügyeleti ellátás. A humán erőforrást a mentőszolgálat kötelékének munkatársai, valamint a háziorvosok, gyermekorvosok biztosítják majd. A szakszerű beavatkozást igénylő, illetve sürgős esetekben hívható telefonszámok között az orvosi segítségre szorulóknak olykor nehéz eldönteni, melyik számot tárcsázzák. A tudnivalókról az új koncepció bevezetéséig, azaz 2024. február elsejéig és azt követően is igyekeznek értesíteni a lakosságot. Razsovitz Gábor ügyeleti vezető mentőtiszt ismertette, hogy az új ügyeleti rendszer bevezetésével, egyebek mellett a telefonszámok is változnak: „nem lehet mindenkit rázúdítani a 112-re meg a 104-re; az kezelhetetlenné válna… többezer hívás van 24 óra alatt, hogy az mekkora humánerőforrást igényel ezeknek a hívásoknak a feldolgozása és - ha a mentést tekintjük - különösen fontos, hogy nem szabad, hogy elvesszen hívás, mert az emberi életekbe kerülhet”.
A koncepció hatékony működésének érdekében a lakosság folyamatos edukálására is szükség van. Azért is lényeges már most elkezdeni az információk megosztását, hogy az új ügyeleti rendszer bevezetéséig kellőképpen tájékozódhassanak a lakosok – hangsúlyozta Tömöri Balázs, Pilisborosjenő polgármestere.
Razsovitz Gábor ügyeleti vezető mentőtiszt hangsúlyozta, hogy a szükséges egészségügyi ellátásban a jövőben is maradéktalanul részesülnek az érintettek.
Kommentek