loader
Harmadszor is Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozója a Skanzenben

Harmadszor is Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozója a Skanzenben

A találkozón a nagyközönség is részese lehet a több mint 40 éve működő táncházmozgalom zenekarai, hangszeres szólistái, énekesei közreműködésével létrejövő, egész napos zenés forgatagnak. Ezen a napon a régi épületek életre kelnek, szinte még a falak is muzsikálnak, hiszen 10 portán 20 meghívott zenekar és tanítványaik, idős mestereik, valamint énekesek zenélnek egész nap. A gazdag programkínálatot kézműves-foglalkozások, gyermek és családi programok, muzsikáló vonat, tánc- és énektanítás, hangszerkészítők bemutatója, hangszer- és zenészfotó-kiállítás, ismeretterjesztő előadások, borkóstolás, rendhagyó tárlatvezetések és az elmaradhatatlan vásártér teszi teljessé.

A napot az este 19 órakor kezdődő gálaműsor zárja hagyományőrző zenész és énekes mesterekkel a Skanzenben található amfiteátrum színpadán.

 

Részletes program:

 

KÖZPONTI SZÍNPAD

a Magtár előtt

 

10:30                     Gyerektáncház Körtvélyesi Annával és Szórádi Viktorral

11:20                     Agócs Gergely mesél

12:00                     Hangszerbemutató (citera, koboz, tambura ) és énektanulás Berta

                              Alexandrával és a Pengetős Trióval

12:50                     Lunka József és zenekara: Magyarpéterlaki muzsika

13:30                     Szerényi Béla hangszerbemutatója: a tekerő

14:00                     Csurai Attila zenekara: Bácskai tamburamuzsika

14:30                     Szüreti dalok tanulása Kubinyi Júliával és a Dűvő zenekarral

15:00                     Moldvai gyerektáncház Sándor Ildikóval és a Szigony zenekarral

15:30                     Mezőségi dalok tanulása Tárnoki Beatrixszel és a Téka zenekarral

16:00                     „Húzzad prímás, húzzad jobban” fotópályázat ünnepélyes

                              eredményhirdetése és díjkiosztója

16:30                     Sándor Ildikó mesél kicsiknek és nagyoknak

17:00                     Somogyi dallamokat tanít Nyitrai Mariann és a nemespátrói

                              énekesasszonyok

17:30                     Fláre Beás koncert

 

Kézműves-foglalkozások

Perkupai lakóház udvara:

   pásztorbojt és fakopács készítése Dobi Palival és Benedek Krisztával

Mádi kapásház:

   odúsíp készítése és viseletpróba a Csíki családdal

Uszkai udvar:

   ötágú fonása és ördöglakat készítése a Csíki családdal

 

ZENÉLŐ PORTÁK

Portáinkon két-két fogadott zenekar, mestereik és tanítványaik várják muzsikával egész nap a látogatókat. A megadott program csak irányadó, a jókedv, a hangulat, táncos házigazdáink és a közönség nagyban befolyásolhatja ezek alakulását…

1. Bourdon porta – Filkeházi lakóház

Magyar Dudazenekar, Magyar Tekerőzenekar

házigazda: Csatai László „Csidu”

10:00–10:30       a Magyar Dudazenekar koncertje

11:30–12:00       tekerős hangszerbemutató

13:30–14:00       tánctanítás dudazenére

14:30–15:00       a Magyar Tekerőzenekar koncertje

15:30–16:00       dudások hangszerbemutatója

17:00–17:30       tánctanítás tekerőzenére

 

2. Budapesti zenészek – Erdőhorváti lakóház

Magos Együttes, Téka együttes

házigazda: Szécsi Judit és Galát Péter

11:00–11:30       a Téka együttes koncertje

12:00–12:30       tánctanítás a Magos Együttes muzsikájára

15:00–15:30       tánctanítás a Téka együttes muzsikájára

16:00–16:30       magyarpéterlaki muzsika a Magos Együttessel és a péterlaki zenészekkel

17:30–18:00       Magos–Téka közös koncert

 

3. Délvidéki porta – Nemesradnóti lakóház

Csurai Attila zenekara, Fokos zenekar

házigazda: Györke Eszter és Molnár Péter

10:00–10:30       a Fokos zenekar koncertje

11:30–12:00       tánctanítás Csurai Attila zenekara muzsikájára

14:00–14:30       tájegység-bemutató és hangszerbemutató Molnár Péterrel és a Fokos zenekarral

16:00–16:30       tánctanítás a Fokos zenekar muzsikájára

17:00–17:30       Csurai Attila zenekarának koncertje

 

4. Roma porta – Márianosztrai lakóház

Fláre Beás, Khamoro Budapest Band

házigazda: Farkas Annamária és Farkas Zsolt

10:30–11:00       a Fláre Beás koncertje

12:00–12:30       énektanulás és hangszerbemutató a Khamoro Budapest Banddel

14:30–15:00       tánctanítás a Fláre Beás muzsikájára

15:30–16:00       tánctanítás a Khamoro Budapest Band muzsikájára

16:30–17:00       a Khamoro Budapest Band koncertje

 

5. Felvidéki porta – Gyöngyösi iparosház

Németh Dénes és zenekara, Varjos zenekar

házigazda: Konkoly Annamária és Konkoly László

10:30–11:00       tánctanítás a Varjos zenekar muzsikájára

12:00–12:30       A felvidéki tánc és zene jellegzetességei – beszélgetés muzsikaszóval és tánccal, közreműködik Németh Dénes és zenekara

14:00–14:30       a Varjos zenekar koncertje

15:00–15:30       tánctanítás Németh Dénes és zenekara muzsikájára

17:00–17:30       Németh Dénes és zenekara koncertje

 

6. Erdélyi porta – Hejcei lakóház

Bartis Zoltán „Kicsi” és bandája, Zerkula zenekar

házigazda: Baranyai Barbara és Hajdú Flórián

10:30–11:00       Bartis Zoltán „Kicsi” és bandájának koncertje

11:30–12:00       gyimesi tánctanítás, muzsikál a Zerkula zenekar

14:30–15:00       Gyimes: tájegység- és hangszerbemutató, közreműködik a Zerkula zenekar

15:30–16:00       a Zerkula zenekar koncertje

16:30–17:00       tánctanítás Bartis Zoltán „Kicsi” és bandájának muzsikájára

 

7. Csángó porta – Erdőbényei lakóház

Berka Együttes, Szigony zenekar és Legedi László István moldvai furulyás

házigazda: Gyurka Fábián

10:00–10:30       a Berka Együttes koncertje

11:00–11:30       tánctanítás a Szigony zenekar muzsikájára

14:00–14:30       hangszerbemutató a Berka Együttessel

16:00–16:30       a Szigony zenekar koncertje

17:30–18:00       tánctanítás a Berka Együttes muzsikájára

 

8. Erdélyi porta – Milotai lakóház

Gázsa zenekar, Szászcsávási Banda

házigazda: Gaschler Beáta és Kovács Norbert „Cimbi”

10:00–10:30       a Szászcsávási Banda koncertje

11:30–12:00       tánctanítás a Gázsa zenekar muzsikájára

14:30–15:00       A szászcsávási tánc és zene jellegzetességei – beszélgetés muzsikaszóval és tánccal

16:00–16:30       a Gázsa zenekar koncertje

17:30–18:00       szászcsávási táncok tanítása

 

9. Palóc porta – Botpaládi lakóház

Dobroda zenekar, Dűvő zenekar

házigazda: Lukácsné Haránt Eszter és Lukács László

10:30–11:00       tánctanítás a Dobroda zenekar muzsikájára

12:00–12:30       a Dűvő zenekar koncertje

14:30–15:00       hangszerbemutató a Dobroda zenekarral

15:30–16:00       tánctanítás a Dűvő zenekar muzsikájára

17.00–17:30       a Dobroda zenekar koncertje

 

10. Pengetős porta – Vámosoroszi szárazmalom mellett

Babra, Vujicsics Együttes

házigazda: Krunity Daniella

10:00–10:30       a Babra koncertje

11:00–11:30       tánctanítás a Vujicsics Együttes muzsikájára

14:00–14:30       énektanulás Varga Veronikával és a Babrával

15:00–15:30       A tamburák világa – hangszerbemutató a Vujicsics Együttessel

16:30–17:00       Vujicsics–Babra közös koncert

17:30–18:00       tánctanítás a Babra muzsikájára

 

TÁNCCSŰR

10:30     gömöri táncok – Busai Zsuzsanna és Busai Norbert, kísér a Bara zenekar

11:15     somogyi táncok – Strack Orsolya és Sikentáncz Szilveszter, kísér a Bazseva

12:00     kalocsai táncok – Busai Zsuzsanna és Busai Norbert, kísér a Bara zenekar

12:45     szilágysági táncok – Strack Orsolya és Sikentáncz Szilveszter, kísér a Bazseva

13:30     magyarbődi táncok – Busai Zsuzsanna és Busai Norbert, kísér a Bara zenekar

14:15     bökönyi (nyírségi) táncok – Strack Orsolya és Sikentáncz Szilveszter, kísér a Bazseva

15:00     vajdaszentiványi táncok – Busai Zsuzsanna és Busai Norbert, kísér a Bara zenekar

15:45     dél-alföldi táncok – Strack Orsolya és Sikentáncz Szilveszter, kísér a Bazseva

16:30   györgyfalvi (kalotaszegi) táncok – Busai Zsuzsanna és Busai Norbert, kísér a Bara zenekar

17:15    nagyecsedi (szatmári) táncok – Strack Orsolya és Sikentáncz Szilveszter, kísér a Bazseva

 

BORÁSZPORTÁK

Menczinger Borház – Mecseki borvidék, Mohács

Felső-Tisza-vidék tájegység pihenője

Mediterrán fehérborok és fröccsök

 

selection.hu – Borszaküzlet és webáruház

egyedi, magyar borok válogatása

Perkupai lakóház és udvara

 

Irodalmi borkóstoló Fejérvári Gergely irodalmár-borásszal

Hejcei lakóház pincéje

Kalandozásunk a kis családi pincészetek borainak izgalmas világában rengeteg olyan dologra világítanak rá, amik segítenek megérteni, miért olyan szerves része az „istenek itala” nemzeti hagyományainknak, népi kultúránknak, keresztény vallásunknak. Érdekes történetek, szórakoztató anekdoták, ma is élő hagyományok és költői remekművek kerülnek terítékre minden egyes pohár bor mellé. Tartsanak velünk kultúr-kortyolgatásunkban!

14:00     Táncoló buborékok (habzóborok, gyöngyöző borok, pezsgők)

16:00     A bor szakralitása (a bor szerepe a bibliai, illetve az egyéb vallási hagyományokban)

A borkóstoló ára 1000 Ft/fő, borkóstolójegy a Mádi borozóban kapható.

 

MUZSIKÁLÓ VONAT

A Puliszka Band vidám muzsikájával telik meg a Skanzen vonat. Indulási időpontok a bejárati épülettől:

10:00, 11:00, 15:00, 16:00

 

KIÁLLÍTÁSOK

Fotókiállítás – Mádi dézsmaház

„Húzzad prímás, húzzad jobban”

Az azonos című fotópályázat idei témája a zenész és hangszere volt, a kiállításon a legjobb képek láthatók.

 

Gyűjtőpontok - Magtár

 

Mészáros Gyuritól Harry Potterig - egy erdélyi mese világa - Skanzen Galéria

 

Alkotónapi kiállítás – Imolai istálló

 

GÁLA

19:00     Sokszínű Kárpát-medence – Gálaműsor a Skanzen amfiteátrumban

Közreműködnek:

Zenész- és énekesmesterek:

Farkas János „Manus” és zenekara (Csallóköz)

Lunka József, Lunka Albert, Csurkulya József, Ötvös János (Magyarpéterlaka, Felső-Maros mente)

Legedi László István (Klézse, Moldva)

Dömötörfi Józsefné Szmodics Borbála és Szakál Miklósné Szmodics Rózsa (Nemespátró, Somogy)

Dűvő zenekar

Magyar Dudazenekar

Nyitrai Marianna és a Gázsa zenekar

Szászcsávási Banda

Vujicsics Együttes

Zerkula zenekar

a Magyar Állami Népi Együttes táncosai

Az est háziasszonya: Sándor Ildikó

Kép forrása: internet

Kommentek

Legutóbbi hírek

Friss videók, hanganyagok